Kwi 17, 2013

NapisaneprzezwNajnowsze | 0 Komentarzy

Groźny bezdech senny

Groźny bezdech senny

W obecnych czasach istnieje wiele chorób. Jedną z nich jest bezdech senny. Cierpi na niego wiele osób w Polsce i na całym świecie. Nieliczni zdają sobie sprawę, jak bardzo groźny może taki bezdech senny.

Czym jest bezdech senny?
Bezdech senny jest to chwilowe zatrzymanie oddechu. Aż 85 procent osób cierpi na tak zwany bezdech obturacyjny. Jest to zatrzymanie przepływającego powietrza w górnych drogach oddechowych. Bezdech prowadzi do chrapania, czyli głośnych odgłosów, przerywanych chwilami bez oddechu. Chwile bez oddechu są ciche, a chwile z oddechem głośne, chrapliwe, dręczące dla partnera lub partnerki.

Objawy i skutki bezdechu
Zmęczenie, kołatanie serca oraz pocenie się są konsekwencjami bezdechu sennego. Osoba mająca problem z oddychaniem budzi się zmęczona, zasypia w dzień, a kierowca zmagający się z tym schorzeniem potrafi zasnąć nawet podczas prowadzenia samochodu. Bezdechu nie wolno lekceważyć. Bezwzględnie należy udać się z takimi objawami do lekarza oraz bezwzględnie i niezwłocznie podjąć leczenie. Bezdechowi towarzyszyć mogą otyłość, lęk, depresja oraz rozdrażnienie. Nie warto narażać się aż na tyle konsekwencji, lepiej zatem poddać się leczeniu i wrócić do formy.

Jakie jest leczenie
Leczenie powinno polegać przede wszystkim na zmniejszeniu wagi ciała, abstynencji – alkohol i papierosy nie są wskazane ani polecane. Przeprowadza się także mało inwazyjny zabieg laryngologiczny, którego efektem jest ustanie bezdechu oraz towarzyszącego mu chrapania. Aparat CPAP likwiduje bezdech senny, jednak jest to bardzo drogie urządzenie i trzeba używać go przez całe życie.

Podsumowując, bezdech senny jest szkodliwym schorzeniem, w patologicznej formie może prowadzić nie tylko do wyżej opisanych konsekwencji, ale także do przedwczesnej śmierci. Już to powinno być najważniejszym wskazaniem do likwidacji takiego poważnego niezwykle problemu zdrowotnego. Początkowym krokiem powinna być wizyta u bardzo dobrego lekarza laryngologa, który zbada pacjenta, sprawdzi co się dzieje oraz zaleci konkretne działania.

Skomentuj