Kwi 17, 2013

NapisaneprzezwNajnowsze | 0 Komentarzy

Kilka zdań o chorobach kręgosłupa

Kilka zdań o chorobach kręgosłupa

Chorób kręgosłupa jest całkiem sporo, jednak tutaj opiszemy te najczęściej występujące.

Skrzywienie kręgosłupa
Polskie społeczeństwo jest coraz bardziej krzywe. Nękane skoliozami i lordozami. Kifoza jest wygięciem kręgosłupa do tyłu na odcinku piersiowym i krzyżowym. Kifoza wykształca się podczas ciąży. Można ją korygować przez gimnastykę korekcyjną oraz fizykoterapię. Czasem potrzebny jest gorset oraz leczenie operacyjne. Decyzje zawsze podejmuje lekarz.

Niemniej groźne są lordoza i skolioza
Lordoza jest wygięciem kręgosłupa na odcinkach szyjnym i lędźwiowym. Również wymaga leczenia, gimnastyki, nieraz operacji. Lordoza jest odkształceniem kręgosłupa na odcinkach szyjnym i lędźwiowym. I tutaj leczenie operacyjne jest konieczne w niektórych przypadkach.

Skolioza powstaje w wyniku złej postawy, chorób oraz urazów kręgosłupa, zazwyczaj pojawia się u nastolatków podczas dojrzewania. Korygowana jest odpowiednią gimnastyką korekcyjną, czasem gorsetem ortopedycznym lub odpowiednim zabiegiem operacyjnym.

Starsi Polacy skarżą się na dyskopatię i cierpią z jej powodu. Zwyrodnienie dotyka krążków międzykręgowych. Powoduje problemy z poruszaniem się i utrudnia życie. Czasem powoduje uciążliwy i przewlekły ból, zaburzenia czucia, niedowład, a bywa, że i zanik mięśni. Często powiązana jest z koniecznością rehabilitacji lub operacji. Potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Inną dolegliwością jest przesunięcie się kręgów względem siebie. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to przewlekły stan zapalny. Na chorobę taką cierpią młodzi ludzie, między 15 a 18 rokiem życia. Leczeniem jest gimnastyka, lekoterapia oraz terapia biologiczna.

Są to tylko w skrócie opisane choroby kręgosłupa. Jedne dokuczają bardziej, inne mniej, wszystkie jednak są uciążliwe, przewlekłe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Żadnej z nich nie wolno pozostawić odłogiem, ponieważ mają tendencję do pogłębiania się i przechodzenia w stany stałe. Z każdą chorobą kręgosłupa trzeba pójść do lekarza i poprosić o radę i pomoc. Najpierw musimy pomóc sobie sami, a dopiero później poprosić o pomoc specjalistów. Innego rozwiązania absolutnie nie ma.

Skomentuj