Kwi 17, 2013

NapisaneprzezwNajnowsze | 0 Komentarzy

Plecy bolą, a my robimy błędy

Plecy bolą, a my robimy błędy

Bolą plecy, nie można oddychać, zgiąć się, kucnąć. Co to jest? Jak zwalczyć ten ból? Jak sobie pomóc? Nie wiadomo. Wiemy jedynie, że często robimy źle.

Jakie błędy popełniamy?
Gdy nas coś boli, to samodzielnie próbujemy leczyć ten ból, łykając jedną, drugą, piątą, dziesiątą tabletkę przeciwbólową. Nieważne czy jest to ból głowy czy kręgosłupa – w obu przypadkach postępujemy podobnie i szkodzimy sobie. Uszkadzamy wątrobę i żołądek. Jest to fatalne rozwiązanie – mające długofalowe oraz wieloletnie nawet skutki. Leki przeciwbólowe należy stosować rozważnie i w niezbyt dużych ilościach.

Jeśli nie lek, to co?
Jeśli nie tabletki, to masaże, akupunktura, kręgarstwo. Bez diagnozy lekarskiej takie samoleczenie może mieć fatalne konsekwencje. Zamiast pomóc może bardzo zaszkodzić i uszkodzić kręgosłup. Zamiast leczenia domowego skażemy się na pobyt w szpitalu, a po nim długotrwałą rehabilitację, większe ból i cierpienie.

Ruch jak groźna choroba
Boli, więc lepiej położyć się i nie ruszać. To kolejny błąd – a przecież ruch wzmacnia mięśnie podtrzymujące kręgosłup i dzięki niemu usprawniamy siebie i leczymy ból. Odrzucenie ruchu wywiera skutek odwrotny od zamierzonego.

Poza tym nie wolno przerywać leczenia. Pacjent bierze leki przez tydzień, czuje poprawię i odstawia medykamenty. Jest to podstawowy i kardynalny błąd – nie wolno rezygnować z zażywania leków, trzeba wziąć tyle specyfików, ile lekarz nam zapisał. Przerywanie leczenia w trakcie nie jest wskazane i nie wolno się na to decydować. W ten sposób szkodzimy sobie, nie utrwalamy efektów i skazujemy się na nawrót choroby.

Konkludując, dbałość o nasze rusztowanie, kręgosłup, jest ważne. Bez sprawnego kręgosłupa nigdzie nie pojedziemy, nie pójdziemy do pracy, nie poradzimy sobie w różnych sytuacjach. Kręgosłup musi być sprawny, giętki, umożliwiający nam funkcjonowanie. Nie dźwigajmy ciężkich toreb, nie zmuszajmy się do podnoszenia ciężkich przedmiotów w pozycji wyprostowanej. Ćwiczmy, dbajmy o kręgosłup i dietę, a dodatkowe kilogramy nie obciążą nadmiernie naszego kręgosłupa.

Skomentuj