Gru 19, 2013

NapisaneprzezwNajnowsze | 0 Komentarzy

Przed wizytą u ortodonty

Przed wizytą u ortodonty

Wizyta u ortodonty – nie ważne czy w wieku dziecięcym czy dorosłym – zwykle bywa wydarzeniem bardzo stresującym. Mało kto jest przecież na tyle dzielny, by nie bać się dentysty! Można jednak zminimalizować ów stres, przygotowując się odpowiednio do swojej pierwszej wizyty u tego specjalisty.

Przede wszystkim warto wybrać ortodontę, który cieszy się dobrą opinią i zaufaniem wśród swoich pacjentów. Na pewno godna polecenia jest ortodonta Bogna Cieślik – Szladewska. Kontakt z nią można nawiązać za pomocą strony internetowej jej gabinetu, czyli ortodoncja.cieslik.eu <http://ortodoncja.cieslik.eu>.

uśmiechGdy już znajdziemy zaufanego ortodontę, pamiętajmy o tym, że równie istotne jest nastawienie psychiczne, jak i fizyczne, a także podstawowa wiedza na temat tego, co może nas spotkać w gabinecie. Jeśli chodzi o przygotowanie fizyczne, to, być może wbrew pozorom, nie trzeba wiele robić – wystarczy dokładnie wyczyścić zęby. Nie muszą być one wyleczone. Dopiero ortodonta, ustalając przebieg leczenia wad zębów, wskaże, które zęby i kiedy należy wyleczyć. Być może niektóre z nich trzeba będzie po prostu usunąć. Trzeba jednak zaznaczyć, że usuwanie zębów jest coraz rzadziej stosowaną techniką przygotowawczą do założenia aparatu ortodontycznego i ma ono miejsce tylko w niewielkim odsetku pacjentów. Jeśli niezbędne okażą się innego rodzaju zabiegi – o nich też poinformuje ortodonta, dlatego nie ma potrzeby wcześniej o tym myśleć i się tym stresować.

Wiele osób przesuwa wizytę u ortodonty z obawy przed bólem towarzyszącym zakładaniu aparatu. Przede wszystkim nie ma sensu martwić się o to przed pierwszą wizytą – wówczas jeszcze aparat na pewno nie będzie zakładany. Po drugie, progi odczuwalnego bólu są naprawdę zróżnicowane. Owszem, może się zdarzyć, że pacjent będzie odczuwał spory ból, jednak w wielu przypadkach w ogóle nie ma on miejsca lub jest on stosunkowo niewielki.

Wybierając się na wizytę u ortodonty, podczas której będzie już zakładany aparat na zęby, należy zarezerwować sobie przynajmniej 1-1,5 godziny – tyle bowiem trwa zakładanie tego narzędzia. Z kolei wizyty kontrolne bywają już krótsze, choć ich czas trwania zależy od wielu czynników. Zwykle wizyty te nie trwają dłużej niż godzinę, mogą natomiast zamknąć się już w przysłowiowych15 minutach. Podczas wizyty kontrolnej ortodonta skontroluje higienę i stan zębów, aparatu (tu dokona ewentualnych napraw), w razie potrzeby zmieni ustawienia aparatu i udzieli wskazówek oraz instrukcji dotyczących dalszego leczenia. Wizyty kontrolne odbywają się zwykle raz w miesiącu, jednak również bywa to kwestią indywidualną.

Skomentuj